Sağlık

Bağcılar Belediyesi’nden depremzedelere psikolojik destek

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin yıkıma yol açtığı illerden Bağcılar’a getirilen depremzedelere Bağcılar Belediyesi tarafından manevi takviye yapılıyor. Uzman klinik psikologlar yaşlıların, kadınların ve çocukların bu süreci en az hasarla atlatmasını amaçlıyor.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde evsiz kalanların bir kısmı Bağcılar’daki otellerde barındırılıyor. Bağcılar Belediyesi de otellere yerleştirilen depremzedelere sosyal ve manevi yardım eli uzatıyor. Uzman klinik psikologlar, deprem sonrası özellikle çocuklarda ve kadınlarda meydana gelebilecek psikolojik travma ve depresyona psikolojik zemin hazırlıyor.

Sürecin en az hasarla atlatılması hedeflenir.

Psikologlar röportajlarında; Bilişsel, fiziksel ve sosyal tepkilerde de oluşabilen huzursuzluk, ani irkilmeler, uyku sisteminin bozulması, güvensizlik, yabancılaşma, sosyal geri çekilme gibi deprem sonrası bireylerde oluşabilecek durumları en az hasarla atlatmaya çalışır. . Deprem anı ve sonrasında yaşadıklarını anlatan şahısları dinleyen gruplar, not alarak vatandaşların taleplerini ilgili birimlere iletti.

Sallama işaretini gördüğümde bunun bir deprem olduğunu düşünüyorum

Psikolojik takviye verilenlerden biri de Hatay’dan gelen 14 yaşındaki Emirhan Genç. Deprem sırasında ayakta olduğunu söyleyen Genç, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Gece sallanmaya başlayınca hızla küçük kardeşimin odasına koştum. Orada olmadığını görünce anneme koştum. Deprem azaldı. Bitti sandık ama yeniden başladı. Gardırop bize geldi. Babam üzerimize düşmesini engelledi. Sonra yan duvardaki camlar patladı. Ellerimden ve ayaklarımdan yaralandım. Dışarı koştuk. Merdivenler çökmüştü. Zorlukla aşağı indik. Çok yağmur yağıyordu. Şehirden uzaktaki zeytinliğe gittik. Bir gün orada arabada kaldık. Deprem çok korkunç bir duygu. Otururken en ufak bir sallanma veya sallanma işaretini gördüğümde sanırım bir sarsıntı oldu. Özellikle annem için manevi terapi istiyorum. O çok etkilendi. Bize bu eki sağlayan Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir’e de teşekkür ediyorum.”
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

ciftlikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu