Haber

İsrail güçlerinin koruması altındaki Yahudi yerleşimciler Mescid-i Aksa’yı bastı

İsrail güçlerinin koruması altındaki bir grup fanatik Yahudi yerleşimci, 13 gün sonra işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nden yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, bir grup Yahudi yerleşimcinin sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’nın doğusunda bulunan Rahmet Kapısı Mescidi’ne baskın düzenlediği belirtildi.

Rahmet Kapısı Camii’ndeki elektrik tesisatının İsrail polisi tarafından “kin ve nefret ifade edecek şekilde” söküldüğü belirtilen açıklamada, “İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve özellikle Rahmet Kapısı’na yönelik ihlal ve saldırıları devam ediyor. Cami, Allah’ın izniyle amacına ulaşamayacak.” kelimeler yer aldı.

Yahudi yerleşimciler en son 10 Nisan’da Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemişti.

Ne oldu?

Fısıh Bayramı’nda 5-13 Nisan tarihlerinde fanatik Yahudiler sık ​​sık Aksa’ya baskın düzenlerken, Filistinliler Ramazan ayında Mescid-i Aksa’da Müslümanlara itikaf çağrısında bulundu.

4 Nisan’da İsrail’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskınla bölgede başlayan gerilim, 7 Nisan Cuma günü erken saatlerde İsrail’in Gazze ve Lübnan’a düzenlediği saldırılarla tırmandı. Buna karşılık, Gazze’den İsrail yönüne roketler fırlatıldı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 11 Nisan’da işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya yönelik fanatik Yahudilerin düzenlediği baskınları Ramazan ayının sonuna kadar durdurma kararı aldı.

Yahudi yerleşimciler, İsrail polisinin koruması altında sık sık Mescid-i Aksa’ya baskın düzenliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu